SON DAKİKA

HABER BÜLTENİ TRACTOR

Bakan Yanık NTV’de açıkladı: 6 yaşındaki gelin rezaletinde tutuklu yargılama talep edildi

Bakan Yanık NTV’de açıkladı: 6 yaşındaki gelin rezaletinde tutuklu yargılama talep edildi
Bu haber 13 Aralık 2022 - 22:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

6 yaşında çocuk gelin skandalı Türkiye’nin gündemini meşgul etmeye devam ediyor. 

NTV canlı yayınına konuk olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bakanlığın talebi doğrultusunda duruşma tarihinin öne çekildiğini kaydeden Yanık, tutuksuz yargılanan baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatıma Gümüşel ile H.K.G’nın 6 yaşındayken evlendirildiği Kadir İstekli için tutuklama talebinde bulunduklarını söyledi. 

Suçun katalog suç niteliğinde olduğuna işaret eden Bakan Yanık, şunları kaydetti: 

“Katalog suçlardan olduğu için tutuklu yargılama talebinde bulunduk. Bundan sonraki aşamalarda suçun tanımlanış biçimi, oluş biçimi, mağdurun bu anlamdaki haklarının korunması hakkında biz bütün yetkilerimizi mağdur lehine kullanacağız. Çok yakından dikkatle takip ettiğimiz bir dava. Mevzuattan aldığımız yetkiyi bu davada kullanacağız.”

“DAVAYA HEMEN MÜDAHİL OLDUK”

Hukuksal sürecin başlamasının ardından mağdurun bakanlığa geldiğini dile getiren Yanık, süreci şöyle anlattı:

“Kuruluşumuzda bakımı ve sağlık desteği sağlanmış. Gizliliği sağlanması için sağlık kurumuna gidilmemesi gerekiyordu. Her türlü çalışmayı yapmışız. 4 Aralık’ta kabul alıyoruz, 8 Aralık’ta desteğe başlıyoruz. 6284 sayılı kanundan kaynaklı müdahale etme hakkımız var. 2 Aralık 2022’de dava bize ihbar ediliyor ve davaya hemen müdahil olduk.” 

Bakan Yanık, mağdura her türlü desteği vereceklerini söyledi. Hukuksal olarak davanın bir tarafı olduklarının altını çizen Yanık, “Sadece bu davayı takip etmekle kalmayacağız. 2012 yılında mağdurun hastaneye başvurusuyla başlayan ve takipsiz kalan süreç hakkında kemik yaşı tespitine ilişkin sağlık bakanlığımız o dönemki doktorla alakalı soruşturma başlattı, Adalet Bakanlığı da soruşturma başlattı. Her iki soruşturmaya da müdahil oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA