SON DAKİKA

HABER BÜLTENİ TRACTOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Romanlara seslendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Romanlara seslendi
Bu haber 20 Ocak 2023 - 22:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz her Roman’a bir yuva vermek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 Roman Buluşması’nda konuştu. Erdoğan burada yaptığı bildirimde şu ifadeleri kullandı: Sizlere yönelik özel bir sosyal konut kampanyası başlatıyoruz. İstanbul, Yalova, Edirne ve Bursa’da 5 bin 133 konutu, park, bahçe ve spor alanlarıyla sizlere teslim etmiştik. Halen İzmir, Kocaeli, Çanakkale ve Keşan’da sizlere yönelik detaylı safhalarda konut projeleri bulunuyor. Hedefimiz her Romana bir yuva… Sizlere ideal ödeme imkanlarıyla her kardeşimizi modern, huzurlu bir eve kavuşturmak istiyoruz. 12 ilimizde bu projeyi başlatmak amacıyla hazırlık yapıyoruz. Halen oturduğu evini tamir etmek isteyenlerin de yanındayız.

“YÜZYIL’IN ROMANINI BİRLİKTE YAZALIM”
Birileri yalnızca oy istemek amacıyla kapınızı çalar ama bizi sizinle geçmişten gelen yol arkadaşlığımız. var. Cumhuriyetimizin 100. yılsinde bir kez daha sizlerin yol arkadaşlığına, gönül dostluğuna talibim. Biz yüzyılın Romanını beraber yazalım onlar da bakıp, okuyup anlasınlar diyoruz. Bir kez daha yol arkadaşlığınıza talibim. Bu Haliç kokudan geçilmezdi. Burayı elhamdülillah biz temizledik. Haliç’ten Alibeyköy’deki taş Ocaklarına bütün pisliği naklettik. Ama bizden sonra gelenler maalesef aynı hijyenikliği devam ettirmedikleri gibi buraya ne yazık ki pislik akıttılar.

“UTANÇ VERİCİ DÖNEMİ GERİDE BIRAKTIK”
Bu topraklar binlerce yıldir değişik kültüre ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Ama hep bereketin sembolü olarak kalmıştır. Bin yıldir bu topraklarda üzerindeki her şeyi ortak zenginliğimizin tezahürleri görerek beraberce yaşadık. Geçmişte bu ülkenin her insanı gibi Roman kardeşlerimiz de birtakım sıkıntılar yaşadı. Kimi vakit hak ve özgürlükten kimi vakit parasal imkanlardan adaletsizlikten kaynaklanan problemleri gidermek hamdolsun bize nasip oldu. Mevzuatımızdan bütün ayrımcı ifadeleri kaldırdık. Utanç verici ithamlarla dolu bir devri geride bıraktık. Nefret ve ayrımcılığa uğrayan herkese hak arama yolunu açtık.

“ROMAN KARDEŞLERİMİZE ÇÖZÜM OLDUK”
Hükümetlerimiz döneminde yaptığımız toplantı ve planlama ile Roman kardeşlerimizin meselelerine çözüm yolu aranmasına temin ettik. Roman kardeşlerimizin yoğun olarak yaşadığı şehirlerde eğitim, sağlık, istihdam, sosyal yardımlarda her alanda destekleyici mekanizmalar kurduk. AK Parti Romanlarımızın da gönlündeki en büyük partisi olmuştur. Her seviyedeki örgüt mensupları, milletvekilleri, belediye meclis üyelerimizle 21 yıldir sizlerle omuz omuza çalışıyoruz. İzmir Milletvekilimiz Cemal Bey, Ankara’daki TBMM’de sizlerin sesini duyuruyor. Sizlere bugün diğer müjdelerim de var.

“25 İLE SİZLERDEN KOORDİNATÖR ATANACAK”
İçişleri Bakanlığımız içeriğinde bir Roman Koordinasyon Merkezi kuruyoruz. Bu kapsamda Roman vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı 25 ilimizde sizlerden bir koordinatör vazife yapacak. Şu ana kadar 11 valiliğimizde bu koordinatörler vazifeye başladı. Diğer illerimizdeki vazifelendirmeleri de hızla tamamlıyoruz. Ülkemizde mühim Roman sanatçılarımız bulunuyor. Örneğin Cumhurdiğernlığı Senfoni Orkestramızda vazife yapan Roman sanatçımız mevcuttur. Nice Roman sanatçılarımızın başarılarını keyifle, gururla takip ediyoruz. Salgın döneminde müzik susmasın diyerek 40 bine yakın müzisyenimize yakın verdiğimizi 280 milyon lira destekten en çok Roman müzisyenlerimiz yararlandı.

“DESTEK PROGRAMLARINI BAŞLATIYORUZ”
Şimdi de bir müze kuruyoruz. Kültür yolu festivallerimizde Roman müzik gruplarına özel yer veriyoruz. Kalkınma ajanslarımız aracılığı ile Roman kardeşlerimize yönelik sosyal gelişmeyi destekleme uygulaması hazırlıyoruz. Kendi işini kurmak isteyen Roman kardeşlerimize KOSGEB aracılığı ile eğitim ve finans olanağı sağlıyoruz. İŞKUR’un mesleki eğitim, girişimcilik kurslarıyla toplum yararına çalışma uygulamasında Romanlarımızın en yüksek düzeyde faydalanabilmesini temin ediyoruz. Roman kadınlarımızın üretim ve pazarlama hedefli kooperatiflere hibe desteği veriyoruz.

“GÜZEL SANATLAR LİSESİNİ AÇIYORUZ”
Dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı’nın adını yaşatacak, sizlerin arasından yeni değerlerinizin yetişmesini temin edecek güzel sanatlar lisesini açıyoruz. Romanlarımızın kurduğu spor kulüplerini destekliyor, altyapıyı genişletiyoruz. Yoğun olarak yaşadığınız yerlerde eğitimden sağlığa, istihdamdan kamu hizmetlerinden yararlanmaya her alanda projeler yürütüyoruz. Aile sosyal destek uygulamalarımızdan en çok yararlananların başında Roman vatandaşlarımız geliyor. Sivil toplum kuruluşlarımızla işbirliği durumunda yadım geçirdiğimiz bu projenin kapsamı ve etkinliğini 49 ilimizde faaliyette olan sosyal dayanışma merkezlerimizle arttırıyoruz.

“HEDEFİMİZ: HER ROMAN’A BİR YUVA”
Sizlere yönelik özel bir sosyal konut kampanyası başlatıyoruz. İstanbul, Yalova, Edirne ve Bursa’da 5 bin 133 konutu, park, bahçe ve spor alanlarıyla sizlere teslim etmiştik. Halen İzmir, Kocaeli, Çanakkale ve Keşan’da sizlere yönelik detaylı safhalarda konut projeleri bulunuyor. Hedefimiz her Romana bir yuva… Sizlere ideal ödeme imkanlarıyla her kardeşimizi modern, huzurlu bir eve kavuşturmak istiyoruz. 12 ilimizde bu projeyi başlatmak amacıyla hazırlık yapıyoruz. Halen oturduğu evini tamir etmek isteyenlerin de yanındayız. Bugüne kadar 6 bin 700 Roman kardeşimizin hanesini onararak ya da yeni baştan yaparak kendilerine teslim ettik.

“8 NİSAN’I ROMANLAR GÜNÜ İLAN ETTİK”
Yaşadığımız mahalleri güzelleştirmek amacıyla diğer projelerimiz de var. İzmir’deki İki Çeşmelik’te evlerin cephe genişletme ve güzelleştirme çalışmaları devam ediyor. Önceki yıl 8 Nisan tarihini ne yaptık? Romanlar Günü olarak ilan ettik ve ülke çapında tebrik uygulamaları planlamasini sağlamıştık. Bugün de Roman vatandaşlarımıza yönelik 2020-2030 stratejik belgesinin ilk adım genelgesini imzaladım. Türkiye Yüzyılı’na yürürken bütün bu hazırlıkları ve daha çoğunu sizlerin hizmetine sunacağız.

“TÜRKİYE YÜZYILI 85 MİLYONUN HEDEFİDİR”
Biz Türkiye Yüzyılı derken yalnızca Cumhuriyetimizin ilk asrını geride bırakıp, yeni asra girmesini anlatmıyoruz. Her karış toprağı ve her bir vatandaşıyla ülkemizi ortak hayallerimize kavuşturacak vizyonu ifade ediyoruz. Türkiye Yüzyılı kendini bu ülkeye ait hisseden herkese aittir, herkesi kucaklar, her bireyin ortak malıdır. Türkiye Yüzyılı AK Parti’nin ya da Cumhur İttifakı’nın değil 81 vilayet ve 85 milyon vatandaşıyla bu ülkenin bütününün hedeflerinin adıdır. Bizden evvelce bu davayla ömrünü adayan nice büyüklerimiz geldi geçti. Ama şu karşınızdaki topluluk bu işin sahibi oldu. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA