SON DAKİKA

HABER BÜLTENİ TRACTOR

EBRD, DeFacto’nun 1,1 milyar TL yatırımla azınlık hissesini aldı !

EBRD, DeFacto’nun 1,1 milyar TL yatırımla azınlık hissesini aldı !
Bu haber 20 Ocak 2023 - 22:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), DeFacto’nun 1,1 milyar TL yatırımla azınlık hissesini aldı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) 93 ülkede etkinlik gösteren DeFacto’ya 1,1 milyar TL’lik yatırım yaparak şirketin azınlık hisselerini aldı. İmza töreni, EBRD İstanbul Ofisi’nde gerçekleşti.

 

 

İmza töreninde konuşan DeFacto CEO’su İhsan Ateş, EBRD ile gerçekleştirdikleri ortaklığın yalnızca DeFacto amacıyla değil perakende sektörü amacıyla de son derece mühim bir ismim olduğunu vurgulayarak, “Orta ve Doğu Avrupa, Orta Asya ve Güney ve Doğu Akdeniz’de etkinlik gösteren EBRD, dayanıklı finansal yapısı ve sürdürülebilirliği odağına yerleştiren kurumlarla iş ortaklığı yapıyor. Bu ortaklık DeFacto’nun uzun senelardır globalleşme yolunda gösterdiği başarının en somut göstergelerinden biridir” dedi.

“DIŞ PAZAR CİROSU %70’E ÇIKACAK”
2022 senesinde bir önceki seneye göre iki kattan çok büyüdüklerini, yatırımlara sürat kesmeden devam ettiklerini bildiren Ateş, “Hem ülkemizde hem de vatan dışında satış gelirlerimizi katladık. Yeni ülkelere giriş yapıp, mağaza sayımızı sıksık artırdık. Global ölçekteki bu başarımız Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’yla yollarımızı kesiştirdi ve buradan istikbal kaynakla değişik piyasalara yatırım yaparak vatan dışı piyasalardan elde ettiğimiz ciroyu yüzde 70’e çıkaracağız. Avrupa’da elde ettiğimiz başarıyı daha da artırıp büyümemizi sürdüreceğiz” açıklamasını yaptı.

YENİ KITALARDA BÜYÜME HEDEFİ
Ateş, 2022 senesinde 11 yeni ülkeye girdiklerini, Türkmenistan, Kamerun ve Kongo’da ilk mağazalarını açtıklarını aktararak, piyasa yerleri iş birlikleriyle Endonezya, Şili, Hindistan, İrlanda, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Litvanya ve Güney Afrika ülkelerinde satışa başladıklarını dile getirdi.

2023 senesinde Dubai, Suudi Arabistan, Libya, Cezayir, Angola, Ruanda ve Mauritius Adası’na mağaza açacaklarını kaydeden Ateş, ‘Güney Amerika’da bütün kıtada mühim iş birlikteliklerine imza attık. Meksika ile başlayan yolculuğumuzu, Arjantin, Brezilya ve Şili’ye taşıdık. 2023’ün ortasına kadar Güney Amerika kıtasında olgunluk seviyemizi artıracağız ve Kolombiya, Peru bu sene yeni odak ülkelerimiz olacak. Yepyeni bir kıtaya 2023 seneının ilk çeyreğinde gireceğiz. Avustralya operasyonumuza kıtanın en mühim çevrimiçi satış kanalları ile başlıyoruz. Kurulduğumuz ilk günden bu yana, ülkemizin gururu olan global bir marka yaratma gayesiyle çalıştık. Bu vizyonla, Cumhuriyetimizin 100’üncü senesinde 100 ülkeye DeFacto markasını taşıyacağız ve 100 yeni mağaza açacağız.’ diye konuştu.

“BM SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞIYORUZ”
Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni baz alan bir sürdürülebilirlik anlayışına sahip olduklarını açıklayan Ateş, Global Compact’ı sektörde ilk olarak imzalayan iki markadan biri konumunda olduklarını kaydetti.

Ateş, Better Cotton Initiative’e üye olduklarını kaydederek, şu şekilde devam etti: “Çalışanlarımızın aşağı yukarı yüzde 60’ı bayanlardan oluşuyor ve 2015‘ten bu yana ‘Mutlu Kadın Hareketi’ ile de toplumsal cinsiyet eşitliğine yatırım yapıyoruz. Yine bu kapsamda BM Kadını Güçlendirme İlkeleri’nin (WEPs) imzacısıyız. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına katkıda bulunan, bayan istihdamını artırmaya ve bayanların hayallerinin gerçekleşmesinde etkin rol oynayan ‘Kumaştan Hayaller’ projemizle, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri tarafında sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz”

“2030’A KADAR KOLEKSİYONUN %90’I SÜRDÜRÜLEBİLİR OLACAK”
Gündemlerinin en mühim başka maddesinin ise etrafa duyarlı ve sürdürülebilir üretim gerçekleştirmek olduğunu açıklayan Ateş, “Üretim ve üretim süreçlerine yönelik AR-GE çalışmalarımızı da 2050 senesinde ‘iklim pozitif’ marka olacak şekilde planladık. 2030’a kadar koleksiyonlarımızın yüzde 90’ının sürdürülebilir olmasını sağlayacak inovasyonlar geliştiriyoruz. Hem yapacağımız yatırımlar hem de kapsayıcılık, çeşitlilik ve sürdürülebilirlik esaslı iş yapış modelimizle dünyada adından söz ettiren bir marka olacağız” dedi.

EBRD Türkiye Başkan Vekili Hande Işlak ise EBRD’nin Türkiye’deki sermaye piyasalarının daha dayanıklı ve küresel duruma gelmesi, çeşitliliğin artırılması amacıyla gerçekleşecek çabaları desteklemeye devam ettiğini söyledi.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA