SON DAKİKA

HABER BÜLTENİ TRACTOR

Üniveriste Öğrencileri Nasıl Oy Kullanıcak?

Üniveriste Öğrencileri Nasıl Oy Kullanıcak?
Bu haber 21 Ocak 2023 - 1:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 seçimi amacıyla 14 Mayıs’ı işaret etmesinin sonrasında Türkiye seçim sürecine girdi. Bu süreçte tartışılan konulardan bir tanesi de üniversite öğrencilerinin nasıl oy kullanacağı. CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, öğrencilerin nasıl oy kullanabileceğini tek tek anlattı.Seçimlerin ne vakit uygulanacağı hususu ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan net bir mesaj geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhum Başbakan Adnan Menderes’in 14 Mayıs 1950’de seçimden zaferle çıktığını hatırlatarak ”Milletimiz 73 sene sonra aynı gün, 6’lı masa diye karşımıza çıkan bu vuruş şakşakçılarına ‘Yeter’ diyecektir.” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından sonra seçim hazırlıkları hızlandı. 14 Mayıs’ın okul vakitına denk gelmesinden ötürü öğrencilerin nasıl oy kullanacağı münakaşa hususu oldu.

EVDE YAŞAYAN ÖĞRENCİ NE YAPMALI?

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, sosyal medya hesabından öğrencilerin nasıl oy kullanabileceğine dair bilgilendirme yaptı.”Son dönemlerde çok sık tartışılan bir konu, öğrencilerin nasıl oy kullanacağı. Maalesef kimi hatalı bulgular de karışıklığa namacıyla oluyor. Bu amaçla bir bilgilendirme yapma gereği doğdu” diyen Erkek “Eğer öğrenci evde yaşıyorsa şu anda olduğu evin adresini e-devlet üzerinden ya da nüfus müdürlüğüne bizzat müracaat yaparak birinci adresi durumuna getirebilir. Bu halde başkaca bir prosedüre lüzum kalmaz.” ifadelerini kullandı.

SEÇMEN KÜTÜKLERİ ASKIDAYSA NE YAPMALI?

Seçmen kütükleri askıdayken ne yapılması lüzumliliğini dile getiren Erkek “Nüfus müdürlüğüne müracaatp olduğu adresi birinci adresi durumuna getirdikten sonra ilçe seçim kuruluna müracaatp seçmen kaydının bu adrese alınmasını istemesi lüzumir.” dedi.

YURTTA YAŞAYAN ÖĞRENCİLER OY KULLANMAK İÇİN NE YAPMALI?

Yurtta yaşam sürdüren öğrencinin şu anda bir prosedür yapması lüzummediğini bildiren Erkek “Seçmen kütükleri askıdayken, okulundan öğrenci belgesi ve vatan müdürlüğünden vatanta kaldığına dair belgeyle beraber evvelce ilçe nüfus müdürlüğüne müracaatp oradan alacağı belgeyle ilçe seçim kuruluna giderek yurdunun olduğu yerde oy kullanmak amacıyla başvurması lüzumiyor.” ifadelerini kullandı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA