SON DAKİKA

HABER BÜLTENİ TRACTOR

Kripto Para Borsası Bitzlato’ya Operasyon!

Kripto Para Borsası Bitzlato’ya Operasyon!
Bu haber 23 Ocak 2023 - 22:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Europol koordinasyonunda yapılan “kara para aklama” operasyonunda, aralarında kripto para borsası Bitzlato’nun üst seviye yöneticilerinin de bulunduğu 5 şahıs gözaltına alındı. Toplamda 50 milyon euro değerinde 100’den çok kripto para hesabı da donduruldu.

 

 

Avrupa Polis Teşkilatı’ndan (Europol) oluşturulan yazılı açıklamada, Hong Kong’a kayıtlı kripto para borsası Bitzlato’nun yasa dışı fonları Rus para birimi rubleye dönüştürerek kara para aklanmasını sağladığı bildirildi.

ÜST DÜZEY 5 İSİM GÖZALTINA ALINDI

Açıklamada, ABD ve Fransa polisi doğrulusunda oluşturulan ve Belçika, Güney Kıbrıs, Portekiz, İspanya ve Hollanda emniyet birimlerinin destek verilen operasyonda Bitzlato’nun en üst yöneticisinin ABD’de; Üst Yönetici (CEO), finans direktörü ve pazarlama direktörünün İspanya’da; bir yöneticisinin de Güney Kıbrıs’ta olmak üzere toplam 5 bireyin gözaltına alındığı aktarıldı.

100’DEN FAZLA HESAP DONDURULDU

Operasyon kapsamında 18 milyon euro değerinde mal varlığına el koyulduğu vurgulanan açıklamada, toplamda 50 milyon euro değerinde 100’den çok kripto para hesabının da dondurulduğu kaydedildi.Açıklamada, Bitzlato’da oluşturulan toplam 2,1 milyar avro işlemin yüzde 46’sının yasa dışı fonlarla gerçekleştirildiği bilgisine yer verildi.

YASA DIŞI FONLAR YAKLAŞIK 1 MİLYAR EUROYA DENK GELİYOR

Çoğunlukla siber dolandırıcılık, para aklama, fidye program ve çocuk istismarı suçlarından elde edilen yasa dışı fonların aşağı yukarı 1 milyar euroya denk geldiği ifade edilen açıklamada, Bitzlato’nun, Fransa’da kayıtlı bir firmadan kiraladığı internet sitesinin kapatıldığı kaydedildi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA