SON DAKİKA

HABER BÜLTENİ TRACTOR

Seçim Tarihi Olarak Neden 14 Mayıs Belirlendi

Seçim Tarihi Olarak Neden 14 Mayıs Belirlendi
Bu haber 23 Ocak 2023 - 21:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kabine Toplantısı ardından açıklamalarda tespit edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim tarihinin namacıyla güncellendiğini anlattı. Normal şartlarda seçim tarihinin 18 Haziran olduğunu bildiren Erdoğan, “Bu tarihi hem kurban bayramı arefesi, bundan dolayı hac dönemine, hem çocuklarımızın imtihan takvimine denk gelmesi sebebiyle güncelleme ihtiyacını duyduk. Bu anlayışla yaptığımız kapsamlı değerlendirmeler sonucunda 14 Mayıs 2023 Piyasa gününün her bakımdan seçim amacıyla en ideal tarih olduğunu gördük.” dedi.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın sonrasında kameralar karşısına geçti. Seçim tarihi ile ilgili açıklamalarda tespit edilen Erdoğan, 14 Mayıs’ı tercih etme gerekçelerini anlattı.

“14 MAYIS’IN İDEAL TARİH OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilindiği gibi tercihlerin tarihi 18 Haziran’dı. Bu tarihi hem kurban bayramı arifesi, bundan dolayı hac dönemine, hem çocuklarımızın imtihan takvimine denk gelmesi sebebiyle güncelleme ihtiyacını duyduk. Bu anlayışla yaptığımız kapsamlı değerlendirmeler sonucunda 14 Mayıs 2023 Piyasa gününün her bakımdan seçim amacıyla en ideal tarih olduğunu gördük. Ülkemizi bu tarihte seçime götürmek istiyoruz.” dedi.

“MECLİS YAPMAZSA CUMHURBAŞKANLIĞI OLARAK KARAR ALIRIZ”

Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Anayasamıza göre beşte üç fazlalıkla bu tarih güncellemesini Meclisimiz yaparsa memnuniyet duyarız. Aksi durumda Cumhurbaşkanlığı olarak 14 Mayıs’ta yapılacak takvimle kararımızı alırız. 2023 tercihleri tarihinde gerçeklştirmeyi planladığımız tercihlerin hayırlı olması temennisinde bulunuyorum.

“BU SEÇİM DÖNEMİNİ YENİ BİR FIRSATA DÖNÜŞTÜRMENİN PEŞİNDEYİZ”

Bu yeni idare sistemimizin ikinci seçimi olacaktır. 2023 hedeflerimizle bütünleşen bu seçim dönemini ülke ve milletimizin geleceği amacıyla yeni bir fırsata dönüştürmenin peşindeyiz. Cumhuriyetimizin kuruluşunun üzerinden geride bıraktığımız her kazanıma sahip çıkıyoruz. Vatan toprakları üzerindeki son devletimiz, Cumhuriyetin ilk asrında oluşturulan her şeyi bundan sonrakinin bir girizgahı olarak kabul ediyoruz. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılını sahip olduğumuz altyapı üzerinden milletimizi en müreffeh toplumları oranına çıkarmayı hedefliyoruz.”

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA