Yeşil Kuyruklu Yıldız 50 Bin Yıl Sonra Bidaha Geçecek
Parlak yeşil bir kuyruklu yıldız, 50 bin sene sonra ilk kez Dünya’ya yaklaşacak ve bir ay süresince izlenebilecek. C/2022 E3’ün 2 Şubat’ta Dünya’ya en yakın konumda olacak.

2000’de Microsoft CEO’luğundan istifa eden Gates, ‘şimdiye kadarki en büyük hatasının’ Google’ın Android’i geliştirmesine izin vermek olduğunu söylemişti.

 

 

NASA yetkilileri, buzla kaplı ziyaretçinin ilk olarak Mart 2022’de Jüpiter’in yörüngesindeyken teşhis edildiğini söyledi.

Perşembe gününden itibaren Kuzey Yarımküre’dekiler amacıyla dürbünle ufak bir yeşil parıltı olarak görülebilir.

Bilim insanları, kuyruklu yıldızın 2 Şubat’ta Dünya’ya en yakın konumda olacağını söyledi.

ÇIPLAK GÖZLE GÖRÜLMESİ BEKLENİYOR

NASA, bu ayın ilk haftalarında blogunda “Kuyruklu yıldızlar her bireyin bildiği gibi ön görü edilemez, fakat bu, parlaklıktaki sahip olunan eğilimini sürdürürse, karanlık sema altında çıplak gözle teşhis edilmesi basit bir gök cismi olacak” dedi.

NASA’ya göre, C/2022 E3 (ZTF) olarak adlandırılan buzlu gök cismi, 2 Şubat’ta Dünya’ya en yakın geçişini yapmadan evvelce 12 Ocak’ta güneşe en yakın geçişini yaptı.

Planetary Society, “kuyruklu yıldızın güneşin çevresinde dönmesi aşağı yukarı 50 bin sene sürüyor, bu amaçla onu görme fırsatı hayat boyu sadece bir kez gelecek” dedi.

Related Post